Svědění kůže

Každý z nás jistě dobře zná ten nepříjemný pocit svědění na různých místech celého těla. Ale můžeme si být jisti tím, že příčinou nepříjemného svědění není žádná závažná choroba? V některých případech se o ní může jednat. Svědění kůže se může stát příznakem mnoha onemocnění. Proto je důležité znát možné příčiny těchto chorob.

Podle toho kde nás kůže svědí jsou nejčastější místa:

Jedním z mnoha příčin svědění kůže mohou být mykózy tedy plísně. Napadají většinou imunitně oslabené jedince. Tím jsou myšleni lidé trpící nemocemi jako je AIDS nebo cukrovkou 1. typu či 2. typu. Není však podmínkou některou z výše uvedených nemocí trpět. Onemocnět mykózou kůže mohou i lidé, kteří užívali dlouhodobě antibiotikum. Nepříjemné svědivé mykózy se často objevují v oblasti třísel, pod prsy u žen a v kožních řasách či záhybech u obéznějších lidí.

Velmi nepříjemným onemocněním způsobující svědění je atopický ekzém. Ten vzniká v jakémkoliv věku a obvykle vzniká v dětství. Léčba tohoto onemocnění je velmi obtížná.

Méně vážným onemocněním s akutním charakterem je kopřivka. Při té se mimo svědění objevují na kůži také pupínky a zarudnutí. Dozajista nevítaným parazitem v našem těle je zákožka svrabová, která způsobuje svrab. Při pohybu parazita pod kůží dochází k nepříjemnému svědění. Často postiženými místy jsou kůže mezi prsty, zápěstí a předkožka na penisu.

Skoro každý člověk si prošel dětskou nemocí – planými neštovicemi. Toto snadno přenosné onemocnění se vyznačuje svědivou vyrážkou. Nebezpečné je toto onemocnění především v dospělosti a u těhotných žen. Podivuhodným způsobem vytváření svědění je také porucha odtoku žluči. Žlučové kyseliny se začnou ukládat v kůži a způsobí nepříjemné svědění. Podobnou nemocí jako je problém s odtokem žluči se stává selhávání ledvin. V těle se začne hromadit močovina, která má za následek opět svědění.

Diagnostika chorob způsobujících svědění se rozděluje na dvě kategorie. Pokud je onemocnění doprovázeno vyrážkou, pak je nezbytné navštívit kožního lékaře. Pokud je však svědění bez viditelného kožního projevu, pak postačí základní laboratorní vyšetření krve. Svědění kůže se většinou léčí antihistaminika a velmi často používaný je Dithiaden.

Úporné svědění většinou zaháníme škrábáním, které na chvíli pomůže, ale kůži podráždí ještě víc a navíc svědění nezažene. Škrábáním postiženého místa dochází k poškození kožního krytu. Kvůli tomu dochází k případnému proniknutí bakteriální infekce. Rozumné tedy je postižená místa neškrábat.