Přípravky proti svědění

Jistě znáte ten pocit nepříjemného svědění a podráždění. Věřte, že dozajista nejste jediní. Tento vcelku běžný problém postihne každého několikrát za život. Ať už se projeví těžkým bakteriálním onemocněním či Vás jen štípne hmyz. Za každou cenu postižené místo škrábete, což způsobí úlevu, avšak jen na malou chvíli. Urputným škrábáním místo ještě více rozdráždíte a ve vážnějších případech pak můžete navštívit rovnou kožního lékaře. Proto svědění nepodceňujte.

Dnes se vyskytuje celá řada přípravků, která tlumí nepříjemný pocit svědění a uleví jak Vaší pokožce, tak Vaší mysli. Na konkrétní problém existuje konkrétní přípravek. Jestliže se u Vás vyskytne svědění, pak závažnost problému prodiskutujte buď s lékárníkem či kožním lékařem. Jedině odborníci Vás sdělí, který přípravek bude proti svědění nejvhodnější.

Konkrétních příčin svědění může být celá řada, takže dobré je začít na tomto rozcestníku, kde si vyberete vhodný přípravek.

Není-li potřeba léčit svědění v podobě kožního onemocnění speciálními léky, pak podrážděnou pokožku dokážete vyléčit v pohodlí domova. Dbejte především na vyvážené množství omega 3 a omega 6 mastných kyselin, které naleznete především v rybím tuku či lněném oleji. S kombinací vitamínů C a E pak zklidňují vyrážky a ekzémy, hojí popáleniny, oděrky, ale i řezné rány. Pro nás je však důležitější, že zmírňují svědění a suchost kůže.

Při léčení suché kůže nebo nepříjemného akné je velmi prospěšný zinek. Ten dnes zakoupíte běžně v lékárnách v podobě tablet. Při kožních onemocněních se také používá pupalkový olej, který zklidní postižené místo. Olej tea tree a levandulový olej se rovněž nanáší na kůži, aby podpořil hojení hmyzího bodnutí a štípnutí. Účinné je taktéž aloe vera, heřmánkový či měsíčkový krém.

Dodržujte především pravidelný pitný režim. Voda odstraní z organismu odpadové látky, které bývají také často příčinnou nepříjemného svědění. K vyčištění organismu se často používá odvar z pampelišky, kopřivy, lučního jetele či šťovíku. Nepřejídejte se tučnými jídly, ovocem ani zeleninou. Vaše kůže bude pak zdravá a potlačíte navíc problematické akné. Svědění zmírníte i méně častým mytím. Používejte raději jen vlažnou vodu a neparfémovaná mýdla. Postižené místo osušte jen poťukáním místo hrubého drhnutí ručníkem.