Svědění hlavy

V dnešní době existuje mnoho činitelů, kteří způsobují nepříjemné svědění hlavy. Obecně se tedy svědění hlavy vysvětluje tak, že je většinou reakcí na nějaký zevní dráždivý vliv. Nejčastěji svědění hlavy ani nebývá doprovázeno kožním onemocněním. Běžnými problémy jsou například odlupování kůže, zarudnutí či bolestivost.

Budeme-li se zmiňovat o svědění způsobeném bez doprovodu kožního onemocnění, pak v popředí bude stát tvorba lupů. Vyskytnou-li se lupy ve vlasech, budou dozajista příčinou podrážděné pokožky na hlavě. Je však nutné si uvědomit, že urputným drbáním pokožku na hlavě ještě více podráždíme a navíc zcela běžný problém můžeme změnit v nepříjemnou infekci. Proto bude nejlepším řešením zakoupit si přípravky pro péči o citlivou pokožku. Ty nejenže zabrání následnému tvoření lupů, ale navíc jsou jemné, šetrní a mají zklidňující účinek na podrážděnou pokožku hlavy.

Svědění hlavy nemusí být však způsobeno jen lupy. Může se jednat také o kožní chorobu, svědění kůže, která se rozšiřuje i do vlasaté části hlavy. Na mysli máme nyní lupénku.

Svědění hlavy může postihnout i dítě. Pravděpodobně bude způsobeno vši. Nejvíce se tento převážně dětský parazit šíří v kolektivech. Vši vznikají nepřiměřenou hygienou. Na vlasech se při jejich výskytu objevují bělavé hnidy.

Podráždit svou pokožku můžete také kosmetickými přípravky, lakem na vlasy, gelem či nevhodným šamponem. Stačí nevhodně opláchnout vlasy a problém je na světě. Svědí-li Vás hlava opravdu dlouhodobě, pak byste měli problém prokonzultovat s lékařem. Návštěva je nutná, pokud je svědění doprovázeno vypadáváním vlasů či se ho nezbavíte ani po změně vlasové kosmetiky.

Nejlépe vlasy myjte jemně a zbytečně je nezatěžujte. Použijte po mytí nejlépe balzám, který nejen pečuje o vlasy, ale zároveň i o pokožku. Vyvarujte se zbytečnému hrubému kartáčování. Pokožku byste ještě více podráždili a vyprovokovali mazové žlázky k nadprodukci kožního mazu. Což by léčbě dozajista nenapomohlo. Dbejte tedy na výběr kvalitních šampónů a přípravků na vlasy. Pokožka hlavy se zklidní a Vaše vlasy budou navíc zdravé a dobře vypadající.